Gesztuscsokrok értelmezése 1. rész

Bevezetés:

A mai napon kaptam kölcsönbe a Testbeszéd című könyv régebbi kiadását magyar tanáromtól, és ma már ki is olvastam a könyvet. A könyv végén található pár illusztráció, ahol gesztusokat ábrázolnak és meg kell állapítani a karakterek hangulatát / attitűdjét. Ezért ebben a cikkben erről fogok írni, és ki fogom egészíteni a képeket az én általam megszerezett ismeretekkel.

Borító hátulról:
Borító előlről:





Ábra jellemzések:

165. ábra


165. ábra:


Ezen a képen az ábrázolt ember a fölfele mutató tenyerével és kinyujtott ujjaival ártalmatlanságára és őszinteségére utal. Ennek az ellentéte az lenne ha lefelé mutató tenyérrel tartaná a kezét, ami hatalami szimbólum és arrogáns attitűdre utal. A fej semleges érzelmeket sugall.




166. ábra:

166. ábra

Ez a gesztus a hauzudás egyik legjellegzetesebb nonverbális jele, azaz az ujjaddal a szemedet megdörzsölöd, amivel a környezetedet próbálod kizárni a személyes teredből. A lehajtott fej negatív magatartást tükröz. Az ajkán színlelt mosoly vehető észre. Ha a ráadásul még rosszul is használja a szemkontaktust akkor biztosak lehetünk benne, hogy az illető hazudik.





167. ábra:

167. ábra:




A férfi azcán magabiztos mosoly figyelhető meg. Kezével a karóját piszkálja, ami idegességre utal. Kezével egy korlátot akar Ő és a partnere közé felhúzni ezzel is csökkentve  a térközt. Szorongás nem nyelvi jelei figyelhetőek meg ennél a férfinál.







168. ábra:
168. ábra:



A nő arcáról le lehet olvasni hogy akire néz az valószínűleg nem szimpatikus neki. Szemöldökét összehúzta, ami a haragnak az intőjele. Karját keresztbe fonja ezzel védekező pozíciót kialakítva. Szája sarka legörbült.








169. ábra:
169. ábra:

Ez a kép valószínűleg egy főnököt ábrázol, aki domináls szerepbe akarja juttatni magát, ezzel alárendelt helyzetbe szorítva beosztottjait. Ezzel fitogtatja hogy ő a rangosabb. Két kezével csúzli pozíciót vesz fel. Forgószéke magassága is a hierachikus különbségekre utal. Ha valaki le akar elé ülni akkor az illető a szemközti székre fog leülni. Ezt a ülésrendet versengő-védekező helyzetnek nevezi a pszichológia.

170. ábra:
170. ábra:



Ezen a képen ennek a kislánynek a csípőjén van a keze, ezzel nagyobbnak fenyegetőnek szeretne látszani. Szerintem ebben az esetben a csípőre tett kéznek nem udvarlás a célja, hanem inkább megfélemlítés. Ugyanis ehhez a gesztushoz még csatlakozik a "szájból elővillanó fogak" gesztus ami támadásra ad okot (aggresszió).






171. ábra:
171. ábra:


Ez a gesztuscsokor nagyon előnytelen ennek a férfinek a szempontjából. Nem is beszélve a bizalmatlanságot keltő emblémákról. A dossziéjét védőkorlátként használja.  Napszemüveget hord, ezzel fedi el a szemét. A szem az őszinteség szimbóluma. Ezzel a hajstílussal és szakállal inkább nem menjen el állásinterjúra, mert ez az összkép nem bizalom gerjesztő.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Euroexam Writing Test 1 - C1

Speech on Education

Verb + ing Forms and Infinitives C1