Görög kultúra - Töri

Bevezetés:


Már az ókorban is nagyon fontos szerepet játszott a műveltség és a kultúra. Az Attikai-félszigeten elhelyezkedő Hellászban nagy szerepet adtak a képzőművészeteknek, ezen belül kiemelendő, az építészet, a szobrászat, és a zene művészete.

Építészet:


Az építészeten belül megemlíteném, hogy Perikész kormányzása alatt nagyon sok épületet újraépítettek, amiket a görög-perzsa háború során leigáztak. Ennek a politikus nevéhez tartozik a Fellegvár, vagy másnéven az Akropolisz megépítése. Itt található Niké-temploma, a Parthenon és Pallasz Athéné bronz szobra. A Parthenon a görög építészet egyik remekműve. A tetőszerkezet oldalai 17-17 márványoszlop tartotta. Még ki szeretném emelni Zeusz templomát, ami Olümpiában található.

Parthenón

Zeusz temploma


Szobrászat:


A görög szobrászaton belül kiemelendő az olümpiai Zeusz szobor, a Laokoón-csoport és Mürón diszkoszvető szobra. A kor jellegzetessége volt a monumentális szobor készítés. A monumentális művészet azt jelenti, hogy olyan szobrokat készítettek, amik lenyűgöző hatást keltettek, az azt megnéző emberekben. 

Mürón diszkoszvető



Zeusz-szobor


Laokoón-csoport

Irodalom:


Epika / líra:

Ennek a kornak az irodalmán belül, megemlíteném az antikvitást. Ezen belül a görög költők / írók három műnemben írtak remekműveket: epikus, lírai és drámai műnemben. Ebben a korban újításnak számít, hogy az eposz írók alkalmaztak eposzi kellékeket. A lírán belül, írtak himnuszokat, elégiákat, epigrammákat és dalokat. A kor újításai közé tartozik, hogy hexameter és pentameter sorokat alkalmaztak a költők. Ebből a kettő szerkezetből áll egy disztichon. Ezeket a szerkezeteket használták a versírók, ha időtértékes művet akartak írni. Megemlítenék pár verslábat: spondeus, daktilus, jambus, trocheus. A kor híresebb költői közül kiemelném Anakreónt és Szapphót. Epikus munkásságáért pedig kiemelendő Homérosz, aki megörökítette a görög-perzsa háború mozzanatait. Összefoglalva, ebben korban nagyon adtak a művészetekre, és fontosnak tartották, hogy minden ember művelt legyen.
Hérodotosz

Dráma:

A drámán belül mint, mint a 3 műnem egyikén belül, van kettő műfaj: tragédia és komédia. A  dráma eredetét nem ismerjük csak feltételezzük, hogy a VI-VII. században, a demokratizálódió Athén ünnepeihez köthetőek. Ez volt a Dionüszosz ünnep amit évente négyszer rendeztek meg. Dionüszosz volt a bor és a mámor istene. Ezért jut az emberek eszébe ő a színjátszásról, mert ő volt a színjátszás patrónusa. A színház különlegessége volt hogy csont-  és bronzlapokból csinálták a jegyeket. A színészek Khitont hordtak, és egy teli talpú lábbelit, ami 30 cm magas volt. Ezt Koturnusnak nevezik. Kiemelném, Szophoklész Antigoné című drámáját, ahol Kreón despotikus hatalma és Antigoné jószívű lelke ellentétbe kerül. A tragédia vége értékvesztés, ugyanis több ember is öngyilkos lett. ezért hívjuk az ilyen műveket tragédiának. Aiszkhülosz, Szophoklész és Euripidész testesítik meg a tragikus triászt.

Forrás:

https://hu.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6r%C3%B6gorsz%C3%A1g_kult%C3%BAr%C3%A1ja

Görög dráma:



Görög líra:


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Euroexam Writing Test 1 - C1

Speech on Education

Verb + ing Forms and Infinitives C1